Kredytekspert
Zdolność kredytowa — czym jest?
Podjęcie decyzji o zaciągnięciu zobowiązania finansowego w banku rodzi w naszych głowach mnóstwo pytań. Wiele pojęć, z którymi się spotkamy w tym czasie, będzie nam całkowicie obca. Jednym z nich jest pojęcie zdolności kredytowej. Choć z samej nazwy możemy wywnioskować, na czym polega, jak ma się do ubiegania o kredyt? Co wpływa na zdolność kredytową i czy bez niej możemy uzyskać od banku pieniądze?
Kiedy i kto bierze pod uwagę zdolność kredytową?
Zdolność kredytowa to nic innego jak zdolność do spłaty swoich zobowiązań w ustalonym z instytucją terminie. Jej ustalenie jest o tyle istotne, że pozwala określić ryzyko związane z udzieleniem klientowi środków. Ograniczenie do minimum oznacza, że pożyczone środki trafią z powrotem do pożyczkobiorcy i to w powiększonej o odsetki kwocie. Na ocenę zdolności kredytowej wpływ ma wiele czynników. Zanim jednak do nich przejdziemy, warto poświęcić chwilę uwagi na różnice, które możemy zaobserwować pomiędzy bankami a firmami pożyczkowymi właśnie pod tym względem.
Nie od dziś wiadomo, że firmy pożyczkowe nie analizują tak dokładnie sytuacji finansowej klientów, jak banki. Uzyskanie pożyczki bez sprawdzenia zdolności kredytowej nie powinno już więc nikogo szokować. Parabanki udzielają pożyczek niemal od ręki, po okazaniu dokumentu tożsamości i podpisaniu umowy. Mają jednak jedną, poważną wadę — często ich koszt jest dużo wyższy niż produktów oferowanych przez banki.
Nie tylko pożyczkodawca powinien brać pod uwagę zdolność kredytową przy wnioskowaniu o kredyt. Kolejną osobą, która powinna bliżej przyjrzeć się Twojej zdolności kredytowej, jesteś Ty sam. Najpierw skupmy się jednak na tym, w jaki sposób robi to bank.
Weryfikacja zdolności kredytowej przez bank
Wiesz już, że czynników mających wpływ na ocenę zdolności kredytowej może być wiele. Różnić może się także czas, w którym bank będzie dokładnie ją analizował. Ogromny wpływ na długość tego procesu może mieć wysokość zobowiązania. Im wyższe, tym dłuższa weryfikacja zdolności kredytowej. Na co w takim razie bank zwróci uwagę?
Przy ocenie zdolności kredytowej bank dokładnie analizuje sytuację finansową swojego klienta. Porównanie przychodów z wydatkami pozwala ocenić, czy posiada on wystarczającą ilość środków na pokrycie comiesięcznego zobowiązania. Nikogo nie powinny więc zdziwić na pierwszy rzut oka osobiste pytania, jak np. liczba osób na utrzymaniu.
Analiza banku polega m.in. na zapoznaniu się z elementami takimi jak:
-
wysokość dochodów,
-
wysokość kosztów utrzymania,
-
miejsce i stabilność zatrudnienia,
-
wiek,
-
stan cywilny,
-
historia kredytowa.
Sprawdź zdolność kredytową — dlaczego sprawdzenie zdolności kredytowej przed wnioskowaniem o kredyt ma sens?

Zdolność kredytowa – czym jest?
Może się zdarzyć, że bank wyda decyzję odmowną w sprawie kredytu, mimo że na pierwszy rzut oka możemy wydawać się klientami na wagę złota. Zanim złożysz wniosek o kredyt, upewnij się, że faktycznie tak jest. Czasami tak drobne elementy jak posiadanie karty kredytowej czy debetu na koncie może mieć wpływ na odrzucony wniosek.
W procesie ubiegania się o kredyt pierwszym etapem powinno być więc skrupulatne przyjrzenie się swoim finansom. Tylko realne spojrzenie na własne możliwości może zagwarantować pozytywną decyzję od banku. Jak w takim razie sprawdzić swoją zdolność kredytową?
Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?
Planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, a może po prostu kredyt gotówkowy na remont mieszkania? Niezależnie od tego, na jaką sumę będzie opiewać Twoje zobowiązanie, bank zawsze oceni Twoją zdolność kredytową. Jeśli będziesz ją znać, zanim jeszcze złożysz wniosek w banku, będziesz wiedział, jaka suma jest w zasięgu Twoich możliwości. Zbyt wygórowane oczekiwania względem banku to niezwykle częsty powód, dla którego instytucja wydaje decyzje odmowne.
By sprawdzić swoją zdolność kredytową, możemy skorzystać z przygotowanych przez banki kalkulatorów. Nie zawsze będą one jednak w pełni odzwierciedlać nasze możliwości. Aby uzyskać rzetelne informacje, zasięgnij porad, jakie oferuje np. ekspert kredytowy Wrocław. Doświadczony pracownik dokładnie przyjrzy się Twojej sytuacji finansowej, analizując także historię kredytową w BIK-u. Ocena przygotowana przez specjalistę będzie najbardziej zbliżona do tej przygotowanej przez pracownika banku.
Jak podnieść zdolność kredytową?
Chcesz uzyskać więcej środków w ramach kredytu? Aby to było możliwe, konieczne jest podniesienie zdolności kredytowej. Możemy to zrobić na różne sposoby — niektóre wdrożymy w życie niemal natychmiast, inne będą potrzebować więcej czasu, byś mógł zauważyć efekty.
Aby podnieść zdolność kredytową, możesz:
-
złożyć wniosek o kredyt z innym kredytobiorcą,
-
zrezygnować karty kredytowej, debetu na koncie,
-
skonsolidować kredyty (jeśli posiadasz kilka),
-
podjąć się dodatkowego zatrudnienia,
-
kupować na raty (budujesz pozytywną historię kredytową).
Kilka słów o sprawdzeniu zdolności kredytowej
O zdolność kredytową warto dbać na każdym etapie swojego życia, nawet jeśli na ten moment nie panujemy żadnego kredytu. Budowana latami, zapewni nam spore możliwości w przyszłości. Im wyższa zdolność kredytowa, tym większa suma, na jaką będzie opiewać kredyt.

Ekspert kredytowy we Wrocławiu
ul. Gwiaździsta 18/6,53-413 Wrocław
GPS: 51° 08' 36"N, 17° 03' 95"E