Kredytekspert
Kredyt hipoteczny krok po kroku

Dzięki kredytom hipotecznym własne cztery kąty w przypadku wielu osób nie pozostały w sferze marzeń. Ten produkt bankowy pozwala zrealizować przedsięwzięcie, na które wielu z nas nie może sobie pozwolić wyłącznie przy pomocy zgromadzonych oszczędności. Proces ubiegania się o kredyt hipoteczny wzbudza jednak wiele strachu. W tym przypadku także sprawdza się zasada, że boimy się tego, co nieznane. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie opisy poszczególnych etapów uzyskiwania kredytu hipotecznego — od samego pomysłu, aż do otrzymania kluczy do własnego domu. Od czego powinniśmy zacząć?

1. Ocena zdolności kredytowej

Zanim jeszcze zaczniemy rozglądać się za ofertami banków, powinniśmy skupić się na własnej sytuacji finansowej. Bank analizując nasz wniosek, dokładnie przyjrzy się naszym przychodom i wydatkom. Warto więc zadbać o domowy budżet. Istotne będzie także uregulowanie wszelkich zobowiązań. Nawet tak drobny czynnik jak aktywna karta kredytowa mogą zaważyć na ostatecznej decyzji banku. Również debet na koncie postrzegany jest jako zobowiązanie kredytowe. Bank udzieli kredytu opiewającego na wysokie sumy, tylko i wyłącznie klientowi, który będzie terminowo regulował swoje zobowiązania.

Aby ocenić Twoją dotychczasową historię kredytową, zapozna się z raportem BIK. Znajdzie w nim informacje dotyczące aktualnych zobowiązań. Dowie się również, czy na czas wywiązujesz się ze swoich zobowiązań, nie tylko obecnych, ale także przeszłych. Jeśli panujesz nad swoim budżetem, posiadasz dobrą historię kredytową, a przy tym zajmujesz stabilne stanowisko gwarantujące dochody, które pokryją zobowiązanie, możesz przejść do kolejnego kroku.

2. Szukanie odpowiedniej nieruchomości

Po analizie własnych możliwości możemy ocenić, ile środków jesteśmy w stanie uzyskać od banku. W ocenie może nam także pomóc ekspert kredytowy Wrocław. W zakresie jego usług leży nie tylko doradztwo w produkcie bankowym, jakim jest kredyt gotówkowy, ale również kredyt hipoteczny. Już na tym etapie warto pomyśleć o skorzystaniu z doświadczenia pracownika, który w sektorze związanym z usługami bankowymi działa nie od dziś.

Podczas poszukiwania odpowiedniej nieruchomości musimy wziąć pod uwagę nie tylko faktyczny jej koszt. Jest to o tyle ważne, że środki uzyskane w ramach kredytu mogą być wykorzystanie sam zakup lub zakup wraz z remontem.

Szukając mieszkania, nie możemy zapomnieć o tym, że bank znacznie bardziej niż nieruchomością będzie zainteresowany samym deweloperem. Im większa liczba pozytywnie zrealizowanych inwestycji, tym większa szansa na uzyskanie pozytywnej decyzji od instytucji.

3. Wybór oferty kredytu hipotecznego

Gdy już znalazłeś wymarzoną nieruchomość, przyszedł najwyższy czas na ubieganie się o kredyt hipoteczny. W tym momencie należy wspomnieć, że nasza zdolność kredytowa to nie jedyny, istotny dla banku czynnik. Równie ważny jest wkład własny.

Kredyt hipoteczny — warunki

Obecnie wkład własny nie może wynosić mniej niż 20% i większość banków właśnie takiej kwoty będzie od nas wymagać. Co jednak najważniejsze im wyższy wkład własny, tym większe szanse na otrzymanie kredytu. Wkład własny może także oznaczać mniejsze zobowiązanie finansowe, krótszy okres spłaty zobowiązania, a tym samym mniejsze koszty kredytu.

Także na tym etapie pomoc eksperta kredytowego może okazać się nieoceniona. Poprzez dokładną analizę ofert znajdzie on bank, który będzie miał dla nas najkorzystniejszy kredyt hipoteczny. Podpowie nam także, do ilu banków złożyć wniosek i jak wynegocjować korzystniejsze dla siebie warunki.

4. Wypełnienie wniosku

Kredyt hipoteczny krok po kroku

Kredyt hipoteczny krok po kroku

Prawidłowe wypełnienie wniosku przyspieszy cały proces ubiegania się o kredyt hipoteczny. Ten krok także wykonaj pod okiem eksperta kredytowego, by mieć pewność, że bank nie cofnie dokumentu do ponownego uzupełnienia. Wydłuża to czas, który dla wielu osób mających na oku nieruchomość jest na wagę złota. Pamiętaj także o wcześniejszym przygotowaniu dokumentów.

Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego?

Bank będzie wymagał od Ciebie:

  • wniosku kredytowego,

  • kserokopii dowodu osobistego,

  • zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach,

  • wyciągu z rachunku bankowego za wskazany okres,

  • deklaracji PIT,

  • dokumentów dotyczących innych zobowiązań (jeśli masz takowe),

  • dokumentów dotyczących nieruchomości.

5. Podpisanie umowy przedwstępnej

Przed podpisaniem umowy, bank będzie wymagał od Ciebie dokumentów dotyczących nieruchomości — umowy przedwstępnej i dokumentu potwierdzającego wniesienie wkładu własnego. Umowa przedwstępna jest również zabezpieczeniem, że gdy bank będzie przyglądał się Twojemu wnioskowi, nieruchomość, która przypadła Ci do gustu nie trafi w ręce kogoś innego. Dokument zawiera podstawowe dane, a także ostateczny termin zawarcia umowy.

Jest to także moment, w którym powinniśmy wpłacić zadatek będący zabezpieczeniem dla obu stron. Gdy bank udzieli nam kredytu, zadatek zostanie wliczony jako część ceny sprzedaży. Gdy jednak instytucja wyda decyzję odmowną, zadatek nie zostanie nam zwrócony.

6. Podpisanie umowy z bankiem

Wstępną decyzję od banku otrzymamy po 1-2 tygodniach od dnia złożenia wniosku. W decyzji tej znajdziemy także wszystkie warunki stawiane przez bank czy np. informacje o dodatkowych produktach. W zależności od polityki wybranego banku na ostateczną decyzję możemy czekać nawet do 3 miesięcy. Gdy jest pozytywna, przyszedł czas na podpisanie umowy z bankiem. Ale zanim to — pamiętaj o dokładnym zapoznaniu się z dokumentem.

Kredyt hipoteczny — na co zwrócić uwagę?

RRSO, wysokość opłaty przygotowawczej, system spłat rat — są to czynniki, na które należy zwracać uwagę przy wyborze ofert dostępnych na rynku. Przy podpisywaniu umowy powinniśmy jednak zwracać uwagę na nieco inne elementy, a w szczególności dodatkowe produkty. Zwróć uwagę, czy bank nie zobowiązał Cię do założenia konta ROR, czy posiadania karty kredytowej.

7. Wpisanie nieruchomości do księgi wieczystej

Wszystko poszło zgodnie z Twoją myślą? W takim razie czas na dopełnienie wszystkich formalności. Umowa sprzedaży musi mieć postać aktu notarialnego, w tym celu wraz ze sprzedawcą umów się na wizytę w kancelarii notarialnej. Tam też powinien zostać sporządzony wniosek wieczystoksięgowy o wpisanie nowego właściciela do księgi wieczystej.

8. Uruchomienie kredytu

Z podpisanym aktem notarialnym udaj się do banku, który w dalszej kolejności uruchomi przyznany Ci kredyt hipoteczny. Bank będzie wymagał od nas także cesji umowy na rzecz instytucji.

Ekspert kredytowy we Wrocławiu

ul. Gwiaździsta 18/6,
53-413 Wrocław

GPS: 51° 08' 36"N, 17° 03' 95"E

Godziny otwarcia:


Poniedziałek: 09:00 - 18:00
Wtorek: 09:00 - 18:00
Środa: 09:00 - 18:00
Czwartek: 09:00 - 18:00
Piątek: 09:00 - 18:00
Sobota: zamknięte
Niedziela: zamknięte