Kredytekspert
Jak sprawdzić BIK?

Do oceny zdolności kredytowej klientów bank wykorzystuje różne rozwiązania. Jednym z nich jest pobranie aktualnego raportu BIK. Jeśli choć raz ubiegałeś się o kredyt, z pewnością pojęcie to nie jest Ci obce. Wielu osobom BIK nie kojarzy się jednak z niczym pozytywnym. Utożsamiają go z pojęciem ściśle związanym z zadłużeniem. Rejestr ten to jednak coś znacznie więcej. Jest on pomocny zarówno dla pożyczkodawców, jak i pożyczkobiorców. Czym więc jest i co w sobie zawiera?

BIK — czym jest?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) funkcjonuje od 1997 roku. Jak sama nazwa wskazuje, jego rolą jest gromadzenie informacji dotyczącej historii kredytowej osób indywidualnych, rolników i innych podmiotów (m.in. przedsiębiorców). Co jednak najważniejsze historia kredytowa dotyczy nie tylko produktów takich jak kredyt gotówkowy czy hipoteczny. W historii kredytowej odnotowywane są także karty kredytowe, zakupy na raty czy nawet limit na koncie.

Znalezienie się w systemie BIK nie oznacza więc od razu, że posiadamy aktualnie zadłużenie, czy co gorsza – nie wywiązujemy się z niego na czas. Informacje o naszych zobowiązaniach mogą być przechowywane w rejestrach, nawet kiedy już się z nich wywiązaliśmy czy gdy jesteśmy w trakcie regulowania należności.

Historia w BIK — dlaczego ma znaczenie?

Zgromadzone informacje pozwalają pożyczkodawcom ustalić ryzyko związane z udzieleniem zobowiązania. Bank dokładnie analizuje nasze dotychczasowe kredyty, pożyczki czy inne produkty i przygląda się procesowi ich spłaty. Rejestr BIK może zawierać informacje o trudnościach w spłacie, co dla wielu banków jest lampką ostrzegawczą, która sprawia, że placówka wydaje decyzję odmowną. Jeśli obawiasz się, że Twój raport BIK może negatywnie wpłynąć na decyzję banku, skorzystaj z pomocy, jaką oferuje ekspert kredytowy Wrocław. Pomoże on w poprawie zdolności kredytowej. Budowanie długiej i pozytywnej historii kredytowej w BIK-u może bowiem pomóc w przyszłości, gdy będziesz ubiegać się o kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy.

Brak historii kredytowej w wielu przypadkach jest powodem, dla którego bank nie decyduje się na udzielenie zobowiązania. Szczególnie jeśli kredyt ma opiewać na wysokie sumy. Instytucja nie jest wówczas w stanie ocenić zagrożenia, jakie wiąże się z przekazaniem pieniędzy klientowi. Nie może przeanalizować w żaden sposób czy dotychczas osoba ta wywiązywała się ze swoich obowiązków.

Nie tylko bank ma dostęp do Twojej historii kredytowej. Także Ty sam możesz przeanalizować swoje dotychczasowe zobowiązania, a nawet zapoznać się ze scoringiem, czyli oceną punktową mówiącą o szansach na uzyskanie kredytu.

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Do systemu BIK trafiają dane dotyczące zobowiązań zaciąganych w bankach I współpracujących z przedsiębiorstwem firmach pożyczkowych. To oznacza, że niemal każde zobowiązanie udzielone na nasze dane osobowe zostanie zarejestrowane. Ze swoją historią w BIK-u warto zapoznać się więc nie tylko przed podjęciem decyzji o ubieganie się o kredyt. Także osoby podejrzewające, że padły ofiarą przestępcy wyłudzającego dane, powinny przyjrzeć się swojej osobie w BIK-u. Szczególnie że sprawdzenie zajmuje tak niewiele czasu.

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy jesteś w BIK-u? Wystarczy odwiedzić stronę Biura Informacji Kredytowej i założyć swoje konto. Istotne jest przygotowanie dokumentu tożsamości, bo to tylko na jego podstawie, możemy stworzyć konto. Daje nam to gwarancję, że raporty kredytowe nie znajdą się w rękach osób nieuprawnionych. Nie jest to jednak jedyny, choć zdecydowanie najszybszy sposób na uzyskanie raportu.

Aby BIK wydał darmową kopię danych, możesz:

  • złożyć wniosek na stronie www.bik.pl po uprzedniej rejestracji,

  • wypełniony wniosek w formie papierowej wysłać na adres Biura,

  • wypełniony wniosek złożyć w Centrum Obsługi Klienta BIK.

Darmowa kopia danych może jednak nie zaspokoić Twoich potrzeb. Jeśli potrzebujesz szczegółowych informacji np. dotyczących scoringu, musisz zdecydować się na płatne rozwiązanie.

Raport BIK — co to jest?

Jak sprawdzić BIK?

Jak sprawdzić BIK?

Otrzymany raport, za który zapłacisz, zawiera szczegółowe informacje dotyczące zobowiązań. Nie tylko pożyczek, czy kredytów, ale również zobowiązań obejmujących rachunki za prąd, gaz czy telefon.

W raporcie BIK spotkasz się z podziałem na sekcje odnoszące się do:

  • wskaźnika BIK,

  • oceny punktowej,

  • podsumowania spłacanych zobowiązań,

  • postępów w spłacie zobowiązań,

  • szczegółowej historii spłaty.

Wskaźnik BIK już na samym wstępie informuje Cię, czy masz jakiekolwiek trudności z regulowaniem zobowiązań. Każdy sektor raportu jest czytelny i przejrzysty, dzięki czemu możemy błyskawicznie ocenić swoją sytuację finansową.

Oprócz płatnego raportu możesz zdecydować się na złożenie wniosku o wydanie kopii danych. Jest to rozwiązanie w pełni bezpłatne i przysługuje Ci raz na 6 miesięcy. Co jednak najważniejsze – nie jest tak rozbudowany jak pełny, płatny raport BIK. Jednak dla osób, które chcą się upewnić co do tego czy w ich historii nie figuruje zobowiązanie, którego nigdy nie zaciągali, będzie w zupełności wystarczający. Chcąc przeanalizować swoją zdolność kredytową i scoring – już nie.

Oprócz daty ważności samego raportu wiele pytań może pojawić się w kwestii okresu, w którym nasze dane będą przechowywane w rejestrze. Nie wywiązywałeś się terminowo ze swoich zobowiązań i chcesz ukryć to przed bankiem? Nie uda Ci się. Wszystkie opóźnienia przekraczające 60 dni (w przypadku których kredytodawca poinformował klienta) trafiają do rejestru na 5 lat – niezależnie od tego czy wyraził zgodę, czy też nie.

Nasza zgoda będzie jednak potrzebna w przypadku terminowej spłaty zobowiązań. Wówczas warto zdecydować się na pozostawienie tych informacji w systemie, co pozwala budować pozytywną historię kredytową.

Data ważności raportu BIK

Zawartość raportu BIK nie jest stała. Wynika to z prostej przyczyny – nasza sytuacja finansowa czy liczba zaciągniętych zobowiązań może zmienić się z dnia na dzień. Okres ważności raportu BIK wynosi najczęściej 30 dni. Gdy jednak ubiegasz się o kredyt hipoteczny czy gotówkowy, bank sprawdzi najnowszy raport.

Jak sprawdzić BIK?

Wiesz już, że masz do wyboru dwa rozwiązania – płatny raport BIK i bezpłatna kopia danych. Jak to wygląda w przypadku płatnej opcji? Po założeniu konta na stronie Biura Informacji kredytowej możesz wybrać interesujący Cię wariant – czy to pojedynczy raport, czy cały pakiet kilku raportów wraz z dodatkowymi usługami, ważny przez 12 miesięcy. Przydatną usługą może okazać się alert BIK, który poinformuje nas o próbie zaciągnięcia zobowiązania na nasze dane osobowe. Za pojedynczy raport zapłacisz 39 zł. Po opłaconym zamówieniu już po kilku minutach masz pełny dostęp do aktualnych szczegółów dotyczących Twojej historii kredytowej.

Jak sprawdzić raport BIK za darmo?

Alternatywą dla płatnego raportu BIK jest wnioskowanie o bezpłatną wersję informacji zapisanych na nasz temat w prowadzonym rejestrze. Nie jest to dokument tak szczegółowy jak zamówiony raport jednak pozwala nam reagować w odpowiednim momencie i sprawdzić, czy nie padliśmy ofiarą przestępcy wyłudzającego dane, co w dobie tak rozwiniętej technologii jest już niestety codziennością. W dokumencie tym mogą pojawić się także zastrzeżenia co do spłacanego przez nas zobowiązania. Nie będziemy mieć jednak wglądu do nazwy instytucji, która je ma.

Jeśli założyłeś konto na stronie BIK, wystarczy, że zamówisz raport właśnie za jego pośrednictwem. Wystarczy wybrać odpowiedni pakiet i ponieść opłatę, by dokument niemal natychmiast pojawił się na Twoim koncie.

Jak długo czeka się na raport z BIK?

To, jak długo będziesz czekał na raport BIK, uzależnione jest tak naprawdę od opcji, na którą się zdecydujesz. Przy zakładaniu konta na stronie Biura Informacji Kredytowej i płatności online za raport, dostęp do dokumentu uzyskasz w zaledwie kilka minut.

Tradycyjne metody uzyskiwania raportu (potwierdzanie tożsamości przez list polecony) i wnioskowanie o bezpłatną kopię danych znacząco wydłuża czas oczekiwania na dokument. Możesz na niego czekać nawet do 30 dni.

Jak sprawdzić raport BIK w banku?

Wiele osób na raport BIK decyduje się w momencie, gdy nie wiedzą, ile tak naprawdę wynosi ich faktyczne zadłużenie. Takiej informacji nie powinniśmy jednak szukać w Biurze Informacji Kredytowej, a w banku czy firmie pożyczkowej, w której zaciągnęliśmy zobowiązanie.

Ekspert kredytowy we Wrocławiu

al. Armii Krajowej 10a/6,
50-541 Wrocław

GPS: 51° 08' 36"N, 17° 03' 95"E

Godziny otwarcia:


Poniedziałek: 09:00 - 18:00
Wtorek: 09:00 - 18:00
Środa: 09:00 - 18:00
Czwartek: 09:00 - 18:00
Piątek: 09:00 - 18:00
Sobota: zamknięte
Niedziela: zamknięte