Kredytekspert
Jak kształtuje się rynek nieruchomości we Wrocławiu?

Rynek nieruchomości we Wrocławiu

W dużych miejscowościach w Polsce rynek nieruchomości został, jak i cała gospodarka, dotknięty problemami związanymi z pandemią koronawirusa. Obecnie we Wrocławiu obserwuje się stały, choć powolny, wzrost cen mieszkań i domów. Ruch na rynku jak najbardziej istnieje, jest dużo ofert, jest w czym wybierać, choć spore kwoty mogą oczywiście odstraszać osoby myślące o przyszłościowej inwestycji. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji związanych z zakupem nieruchomości we Wrocławiu dobrze jest przeanalizować sytuację na rynku samodzielnie lub z pomocą doradcy kredytowego. Sprawdź jak wybrać doradcę kredytowego.

Trendy na rynku nieruchomości we Wrocławiu

Wrocław został oceniony jako jedna z miejscowości o najwolniej rosnących cenach mieszkań i domów. To raczej pozytywne zjawisko na tle bardziej negatywnego dla potencjalnych inwestujących, bo nie można zaprzeczyć, że ceny faktycznie rosną i obserwuje się to już od pewnego czasu. Nie należy się spodziewać szybkich zmian, co oznacza, że jeśli ktoś myśli o kupnie nieruchomości we Wrocławiu, powinien to zrobić w miarę szybko, zanim ceny wzrosną jeszcze bardziej. Jeżeli potrzebujesz kredytu sprawdź ile kosztuje kredyt przez pośrednika finansowego.

Czas nagli, ale decyzję można podjąć na spokojnie. Przyczyną wzrostu cen są stopniowo drożejące materiały budowlane, jak również coraz wyższy koszt opłacenia firm budowlanych i remontowych. W przypadku dużych miast czynnikiem wpływającym na wzrost cen jest także zmniejszająca się liczba nieruchomości o dogodnym położeniu.

Stale rosnące ceny mieszkań i domów

Wspomniane czynniki są na chwilę obecną niezmienne i będą wywierały coraz silniejszy wpływ na ceny nieruchomości we Wrocławiu, o ile nie dojdzie do pewnego przełomu. W obecnej sytuacji w kraju nic nie wskazuje na to, że w drugiej połowie 2020 roku i w roku 2021 pojawi się coś, co obniży znacząco koszty zakupu domów lub mieszkań. Pracownicy sektora budowlanego mogą spać spokojnie – ich wynagrodzenia w najbliższym czasie na pewno nie spadną. To niestety również rzutuje na tym, jak wiele trzeba będzie zapłacić za nieruchomość we Wrocławiu i nie tylko. Regularnie spada również podaż w sektorze nieruchomości. Wyniki sprzedaży u różnych deweloperów wyglądają obecnie tak, że w ciągu roku sprzedawanych jest więcej mieszkań i domów niż trafia na rynek jako nowe obiekty. Ma to również odzwierciedlenie w stale zwiększających się cenach nieruchomości.

Duża liczba ofert

Pomimo wzrostu cen, obserwuje się korzystną sytuację na rynku nieruchomości we Wrocławiu – jest bardzo dużo ofert i można bez problemu znaleźć coś dla siebie, choć niekoniecznie nieruchomość będzie położona w najbardziej elastycznej lokalizacji. Pewnym minusem zjawiska jest to, że niewiele z tych mieszkań lub domów to nieruchomości nowe. Przeważnie są to oferty od poprzednich właścicieli lub ewentualnie agencji. W najlepszej sytuacji są ci klienci, którzy celują w nowy lokal na terenach świeżo oddanych do użytku. Co prawda muszą liczyć się z naprawdę sporymi kosztami, ale zyskują nową nieruchomość, korzystnie i atrakcyjnie położoną, nowoczesną i spełniającą wszelkie wymogi. Lokale takie znaleźć można na budowanych wciąż osiedlach, które niedługo zostaną przekazane pod sprzedaż lub wynajem.